Workshopy

Moje workshopy – 2018

Úvod do behaviorálnej ekonómie

  • Martinus
  • SAP Ariba

Moje workshopy – 2017

29.11.2017, Rozhodovanie a odhadovanie – Intuícia vs. štatistika

“Ak ste expert v určitej oblasti a v úspešnosti predpovedí vás porazí iný expert, je to príležitosť sa od neho niečo naučiť. Ak vás porazí štatistická funkcia, je možno na mieste začať ju brať vážne. A ak vás porazí generátor náhodných čísel alebo slepá opica, možno je lepšie žiadne predpovede nerobiť a venovať sa radšej tomu, čo vám naozaj ide.”

Ako mocná je ľudská intuícia a kde sú jej limity? Kedy nám našepkáva správne a kedy zase robí systematické chyby? Kedy môžeme dôverovať expertom a ako sa ním stať? Ako sa nenechať strhnúť ich sebadôverou? A naopak, kedy by sme sa radšej mali spoľahnúť na štatistiku? Kedy je vhodné brať pri rozhodovaní do úvahy štatistické údaje a kedy o nich radšej pochybovať? Ako správne testovať svoje predpovede? A ako by sme mali svoje rozhodnutia hodnotiť?

Moje workshopy – 2016

Čo ovplyvňuje naše intuitívne úsudky a rozhodnutia?

6.9.2016, Café la Liberté, Košice

15.6.2016, Coworking Košice „co-Šicke“

13467739_10209753867273506_1552431748_o

Každý náš deň sa skladá z obrovského množstva drobných rozhodnutí. Niektoré zvažujeme veľmi dôkladne a racionálne, ale drvivá väčšina rozhodnutí prebieha tak rýchlo, že si ich často ani neuvedomíme. Aký je rozdiel medzi intuitívnymi a systematickými rozhodnutiami? Akým spôsobom naše podvedomie vyhodnocuje príležitosti a ako pôsobia zmeny rozhodovacieho prostredia na intuitívne úsudky? Do akej miery sme ovplyvniteľní?

Na tieto a ďalšie otázky sme hľadali odpovede na workshope, venovanom rozhodovacím skratkám a kognitívnym klamom. Počas prednášky sme si prešli dva základné postoje k teórii rozhodovania a následne sa venovali psychologickým heuristikám (skratkám) a vybraným systematickým chybám. Každý účastník si zároveň mohol svoje intuitívne rozhodnutia otestovať.

Workshop je vhodný pre každého, kto chce lepšie poznať svoju intuíciu, ale je aj pre tých, ktorých zaujímajú rýchle rozhodnutia svojich priateľov, či zákazníkov.